Vzpomínáme
Zemřel Zasloužilý hasič František Král
Bratr František Král patřil k předním osobnostem Okresního sdružení hasičů Praha-západ. Narodil se 6. září 1943 a celý svůj život prožil v Mníšku pod Brdy. V roce 1960 vstoupil do řad Sboru dobrovolných hasičů Mníšek pod Brdy a zde setrval po celý svůj hasičský život. Dlouhé roky působil jako strojník v mníšecké zásahové jednotce, ale svou hlavní působnost našel na poli prevence. V oblasti preventivní činnosti se aktivně věnoval oblasti kontrolní i vzdělávací, podílel se na realizaci školení pro preventisty, aktivně se zapojoval do oblasti prevence také na krajské úrovni jako člen Krajské odborné rady prevence Středočeského kraje.
František Král se rovněž aktivně podílel na činnosti v rámci 8. okrsku okresu Praha-západ. Jako náměstek starosty SDH Mníšek pod Brdy se snažil šířit preventivně-výchovnou osvětu mezi členy okrsku a v neposlední řadě se organizačně podílel na realizaci okrskových akcí, zejména soutěžích v požárním sportu. Později jako člen Výkonného výboru Okresního sdružení hasičů Praha-západ a vedoucí Okresní odborné rady prevence předával své znalosti a zkušenosti mladším kolegům, kteří nyní pokračují v jeho práci. František Král, jenž získal v roce 2009 nejvyšší ocenění Titul Zasloužilý hasič za svou dlouholetou práci, nás navždy opustil v neděli 22. září 2024.
Čest jeho památce!
V sobotu 1. června 2024 nás navždy opustil Zdeněk Rychlý, člen Sboru dobrovolných hasičů Bojov na okrese Praha-západ. V hasičských řadách strávil neuvěřitelných 73 let, od roku 2007 byl nositelem nejvyššího ocenění Zasloužilý hasič. Připomeňme si společně jeho životní kroky, kterých ale v nejrůznějších oblastech bylo tolik, že by vydaly na samostatnou knihu…
Z osobního života
Zdeněk Rychlý se narodil 11. února 1933 do rodiny železničáře v Klínci. Čtyři roky navštěvoval obecnou školu v nedaleké Líšnici, poté chodil 5 let do měšťanské školy ve Zbraslavi. Vyučil se elektrotechnikem a od roku 1955 žil, kdy se oženil, žil v malé obci Bojov, která je součástí obce Čisovice. Spolu s manželkou Jindřiškou měli jednu dceru, která v dospělosti pracovala jako učitelka v mateřské škole. Zdeněk Rychlý mj. pracoval jako technik na Generálním ředitelství Čokoládovny Praha, kde bylo zařazeno 14 odštěpných závodů. Zde zastával dlouhodobě funkci vedoucího požárního technika až do odchodu do důchodu.
Kultura a historie
Jeho život provázela velmi aktivní činnost kulturní. Po několik volebních období působil v čele kulturní a školské komise, v roce 1986 stál u zrodu čisovického občasníku s názvem Čisovické noviny. O rok dříve se také stal obecním kronikářem, kdy vcelku přirozeně vyústil jeho celoživotní zájem o historii. Jako kronikář obce působil do roku 2017. Vždy se snažil o působivé provázání historie obecní i hasičské, např. při zpracování různých článků, publikačních materiálů, ale i v rámci přednášek a besed se žáky základní školy, Mladými hasiči atd. Pro Okresní sdružení hasičů PZ a Aktiv Zasloužilých hasičů takřka do poslední chvíle připravoval vzpomínkové a jiné články zaměřené na významné osobnosti hasičského hnutí.
Na poli hasičském
V roce 1951 vstoupil Zdeněk Rychlý do Svazu požární ochrany. Tím započala jeho aktivní činnost pro hasičské hnutí, která přetrvala až do jeho posledních chvil. Již v roce svého vstupu, tedy v r. 1951, absolvoval měsíční kurs OUPO, později si na své konto připsal také absolvování dvou kurzů zaměřených na prevenci v Bílých Poličanech, rovněž absolvoval i zkoušky požárních techniků.
V době své bohaté hasičské funkcionářské činnosti působil několik let jako člen Okresního výboru Svazu požární ochrany pro Prahu-západ, pracoval mj. v komisi civilní ochrany a mládeže. Tři volební období byl členem předsednictva Krajského výboru SPO Středočeského kraje a předsedou komise prevence. Je třeba zmínit, že v oblasti preventivně-výchovné činnosti působil rovněž jako instruktor KV SPO pro okres Praha-východ a později i pro okres Praha-západ. Po kooptaci v roce 1989 se stal členem ÚV SPO ČR a členem komise ÚV SPO ČSR. Zúčastnil se rovněž třikrát celorepublikového Sjezdu, kde působil v pracovních komisích.
Svědomitost, zodpovědnost, podpora tradic a úcta k předkům
Od vstupu k hasičům zastával Zdeněk Rychlý funkci velitele SDH Klínec, později přešel do SDH Bojov, kde působil několik posledních volebních období jako náměstek starosty a jednatel sboru. I přes pokročilý věk vždy naprosto precizně dbal na to, aby veškeré dokumentace, jež byly odesílány na okresní sdružení, byly vždy zaslány v pořádku a včas, což určitě není vždy samozřejmostí. Současně působil také jako člen výboru 7. okrsku v rámci OSH Praha-západ a dlouhá léta vedl Klub Zasloužilých hasičů 7. okrsku. Na této úrovni se snažil o udržování zejména vlasteneckých tradic, kam lze zařadit např. návštěvu Lán a hrob prvního československého prezidenta T. G. Masaryk v době 100. výročí naší republiky v roce 2018.
Ve stejném roce aktivně podpořil a pomohl zorganizovat okrskovou akci „Jízda republiky“, což byl slavnostní akt spojený se vzpomínkovou tryznou nejen hasičských obětem válek v jednotlivých obcích 7. okrsku okresu Praha-západ. V rámci této akce byla také poprvé pálena Masarykova vatra, jejíž zapálení na počet našeho prezidenta osvoboditele probíhá (s výjimkou „covidového“ roku 2020) každý rok. I když poslední roky se již nemohl Zdeněk Rychlý pálení Masarykovy vatry ze zdravotních důvodů osobně zúčastnit, vždy bylo a stále bude připomínáno, že duchovním otcem této úžasné myšlenky byl právě on. Díky Zdeňkovi Rychlému byla také v roce 2018 poprvé realizována Děkovná mše ke sv. Floriánu, jež rovněž každoročně probíhá jako okrsková akce v kostele Všech svatých v Líšnici.
Díky za vše!
Zdeněk Rychlý byl skutečným pilířem, který po dlouhé roky udržoval Sbor dobrovolných hasičů Bojov, i přes poměrně nízký počet jeho členů. Jeho velkým přáním bylo, aby mohl své zkušenosti, a hlavně sborovou tradici předat mladší generaci. Ve chvíli, kdy se v řadách SDH Bojov objevili po dlouhých letech noví mladí členové, poskytl jim veškerou podporu i cenné rady.
Milý bratře Zdeňku, díky za Tvou obětavou dlouholetou práci!
Čest Tvé památce.
Jménem bratrů a sester z okresu Praha-západ
Jana Dusíková a Petra Myslínová Cejpková
V prosinci letošního roku uplyne sto let od narození bratra Jaroslava Rybky, dlouholetého a snad lze s nadsázkou říci, celoživotního člena mokropeského hasičského sboru. V jeho čele nakonec stanul jako starosta a tuto funkci vykonával od roku 1968 po dobu třiceti let. Byl mokropeským patriotem a hybatelem společenského dění, kromě hasičů byl členem ochotnického divadelního souboru a členem Sokola. Jeho celoživotní láska k divadlu jej zavedla mezi ty, kteří v roce 1989 obnovili Mokropeský masopust, s nímž je od této doby spjat i hasičský sbor.
V dobách druhé světové války byl členem ilegální odbojové organizace „Zpravodajská brigáda“, kde byl velitelem její 1. čety. Za tuto činnost byl i vyznamenán prezidentem České republiky, to ale až v roce 1995, po změně politických poměrů v listopadu 1989. V letech padesátých byl naopak za své postoje vězněn v jáchymovských uranových dolech. Za celoživotní dobrovolnou hasičskou činnost byl oceněn řadou medailí a byl i jeden z prvních nositelů nejvyššího hasičského vyznamenání, Řádu sv. Floriána.
Dlouholetou prací se zasloužil o rozvoj mokropeského sboru, ještě v roce 1997 se podílel na prvních krocích směřujících k rekonstrukci a přístavbě hasičské zbrojnice. Jejího dokončení se již ale nedočkal. Jaroslav Rybka odešel náhle - 21.srpna 1998 (jak symbolické datum…) ve věku nedožitých 77 let.
Čest jeho památce!
Velmi smutná zpráva – zemřel ZH František Obermajer
S velkou lítostí oznamujeme velmi smutnou zprávu o úmrtí Zasloužilého hasiče pana Františka Obermajera z Klínce. Starosta SDH Klínec zemřel v sobotu 30. dubna 2022 po dlouhodobé těžké nemoci v nemocnici v Příbrami ve věku 76 let.
Nositel mnoha hasičských vyznamenání a veřejných uznání, včetně toho nejvyššího - Titulu Zasloužilý hasič v roce 2013. Jeho klasické zapojení do řad českého hasičstva patří v Klínci jako nesmazatelný historický důkaz pomoci spoluobčanům v boji proti požárům a dalším nehodám. K jeho nezměrné lásce k dobrovolné hasičské celoživotní práce znamená i celé zapojení jeho rodiny.
Bratr Zasloužilý hasič František Obermajer i v rámci 7. okrsku zanechal pro ostatní SDH velkou osobní a pracovní činnost pro rozvoj požární techniky těchto zásahových jednotek. Svou prací v autodílně se podílel na opravách, vylepšení jejich stavu nesmírně obětavou prací. Stejně tak je nutno připomenout jeho velkou zodpovědnost při přestavbách hasičské zbrojnice v Klínci, která našla mezi hasiči velkou oblibu. Patří sem řada akcí, vzpomínkových připomenutí a také pořádání Masarykovy vatry k výročí naší republiky. O jeho další činnosti by bylo možno psát mnoho pochvalných slov.
Františku, kamaráde, dobrý občane obce Klínec a věrný hasiči, děkujeme Ti za odvedenou práci pro hasiče a za kamarádské vztahy vřelé poděkování!
Čest Tvé památce!
Klub Zasloužilých hasičů 7. okrsku Praha západ
S naším Františkem Obermajerem se rozloučíme v pátek 6. 5. 2022 v 11,00 hodin v kostele Všech svatých v Líšnici.
Členové Klubu ZH 7. okrsku PZ, spolu s ostatními dobrovolnými hasiči, kamarády vzpomínají nedožitých 85. narozenin Zasloužilého hasiče bratra Jana Laufíka z Jíloviště.
Zasloužilý hasič, obětavý člen SDH Jíloviště Jan Laufík, by se 10. srpna letošního roku dožil 85 roků. Členové K ZH 7. okrsku na něj vzpomínají nejen při jeho nedožitému životnímu jubileu, ale zejména proto, že byl v posledních letech jediným aktivním ZH z Jíloviště, který se pravidelně účastnil akcí Klubu, v době pokračující nemoci i se svou manželkou. Velmi si toho považujeme a litujeme, že ty chvíle nemohou pokračovat dále. Klub ZH tak ztratil obětavého a dobrého kamaráda…
Bratře Jane Laufíku, děkujeme za dobré kamarádské vztahy, které mezi námi vznikly. Současně děkujeme za tvou obětavou práci a věrnost dobrovolným hasičům!
Čest tvé památce!
Klub ZH 7. okrsku Praha západ