Ani s odstupem času od 8. července letošního roku nevyprchal můj velký zážitek, který se týká bývalých vyhlášených hasičských slavností – sekyrkových cvičení. Díky partnerství SDH Líšnice jsem se již po druhé „dostal“ do kraje mé vojenské prezenční služby na Žamberecku ve východních Čechách, do jedné z dalších z pěti Líšnic, tu v Orlických horách. Nabídku kamarádů z naší Líšnice jsem nemohl odmítnout, nejen pro vzpomínky na mé „ vojančení“, ale hlavně kvůli „sekyrkám“. A nelitoval jsem…
Jednak jsem celou sobotu prožil s dobrými lišníckými kamarády, především potom jsem se s nimi mohl účastnit velkolepé oslavy 130. výročí založení tamního SDH Líšnice. Velkolepé, svým bohatým programem s již zmíněným sekyrkovým cvičením, ale na naše „přípražské“ poměry i nevídanou velkou účastí jak sborů, tak hasičů ve stejnokrojích (máme co závidět). Z toho však zlatým hřebem programu byly „sekyrky“ v provedení 36 vlastních členů!
Toto cvičení s hudbou bylo vytvořeno před 90 roky (autoři: JUC. Josef Forejt – hudba Karel Matějovec) pro Sjezd všeslovanského hasičstva v prvé republice v Praze (1928) a poté se stalo součástí různých oslav a Župních sjezdů. Líšničtí, pod vedením cvičitele, bratra Václava Suchomela k vystoupení si připravili novou původní hudební nahrávku, kterou nahrál dechový soubor Harmonie v Letohradě, který také při oslavě účinkoval. Líšničtí mají v tomto cvičení velkou tradici. Kromě vystupování v různých místech východočeského kraje, vystoupili na Hasičských slavnostech v Litoměřicích a před deseti roky na Korýtkách při oslavě výročí našeho SDH Líšnice. V menším obsazení cvičili i domácí. Ti také vystoupili při oslavě 105. výročí v Bojově, kde zanechali velmi pěkný dojem, který upoutal i přítomného starostu KSH p.Lacinu.
Závěrem mého příspěvku chci oběma Líšnicím poděkovat za to, že jsem „mohl být u toho“ a pozvat všechny zájemce o toto sekyrkové cvičení na oslavu 140 let SDH Líšnice v sobotu, 9. září, které je v programu (možná jej uvidíme opět ve dvojím provedení). Bude to stát zato!
Zd.Rychlý, ZH