Věnujme malé zastavení svatému Floriánovi, patronovi hasičstva, jehož jméno mnohým lidem tzv. „něco“ říká, ale již málokdo zná osud toho, jenž je patronem těch, kdo bojují s „červeným kohoutem“. Kdo vlastně tedy byl svatý Florián?
Podle legendy byl svatý Florián římským důstojníkem za vlády císaře Diokleciána na přelomu 3. a 4. století. Florián se vzepřel císaři, neboť odmítl propustit ze služeb křesťany. Sám se stáhl do ústraní, avšak později se vrátil do římské říše, aby křesťany osvobodil ze zajetí. Tajný plán byl však vyzrazen, Florián zatčen a odsouzen k smrti.
Tento statečný křesťan byl s mlýnským kamenem na krku svržen z mostu do řeky Emže 4. května roku 304. Dle legendy bylo jeho tělo zachyceno na skále a před ostatními dravci ochráněno velkým orlem a později pochováno v Linci. Ostatky Floriánovy byly později rozděleny, část je uchována v Krakově, část se nachází také v katedrále svatého Víta v Praze, kam byly převezeny Karlem IV.
Svatý Florián je zobrazován jako římský (ale i středověký) voják s brněním, který drží v ruce džber, z něhož vylévá vodu na hořící dům či hrad. Jméno svatého Floriána nesou dnes některá vyznamenání udělovaná Sdružením hasičů Čech, Moravy a Slezska. Také jej můžeme spatřit v podobě pětimetrové dřevěné sochy na nádvoří zámku Přibyslav na Vysočině, jež je Centrem hasičského hnutí a v jehož interiérech se nachází Hasičské muzeum. Asi nejčastěji se však s tímto hasičským patronem můžete setkat na mnoha hasičských praporech.
Petra Myslínová Cejpková