Historie čisovického hasičského sboru se píše již 145 let
Nejstarší sbor v Čechách
Nejprve se sluší říct, že v letošním roce slaví své významné výročí také sbor dobrovolných hasičů ve Velvarech v okrese Kladno. Proč vlastně zmiňujeme právě Velvary? Milovníci hasičské historie samozřejmě ví, že se jedná o nejstarší český hasičský sbor založený v roce 1864, tudíž v letošním roce již proběhly oslavy jeho 160. výročí. Od vzniku SDH Velvary se píše historie českého dobrovolného hasičstva. Na našem okrese Praha-západ je nejstarším sborem Jílové u Prahy založené v roce 1875. O dva roky později vznikl sbor dobrovolných hasičů v sousední Líšnici a o další dva roky později, v roce 1879, byl založen sbor dobrovolných hasičů v Mníšku pod Brdy, a v neposlední řadě také v Čisovicích.
Zakládající členové v r. 1879
Psal se tehdy 5. květen roku 1879. Čtyři pánové – Matěj Chadima, Josef Jaroš, Jan Jaroš a Jan Blažej tehdy obešli celou obec a pozvali každého na 11. května do budovy školy (nyní Kulturní dům) na shromáždění. Zde se sešlo 36 mužů, kteří tímto založili čisovický dobrovolný hasičský sbor a zvolili jeho správní radu, jejímiž členy byli: Josef Štěpánek – předseda, Ludvík Brand – místopředseda, Antonín Křížek – velitel, Matěj Chadima – podvelitel, Emanuel Kulhánek – důvěrník. Dne 1. září 1879 došlo ke schválení stanov sboru, které vypracoval Antonín Křížek. Není bez zajímavosti, že stanovy schválil tehdejší c. a k. úřad. Nyní již nic nebránilo svolání valné hromady, kde byly provedeny skutečné volby. Přítomní členové zde odsouhlasili, aby již zvolení představitelé hasičského sboru ve svých funkcích zůstali a na doplnění správní rady byli dále ještě zvoleni: Jan Jaroš jako nadstříkačník, Josef Kohák jako četař vodáků a Josef Brabec jako četař hlídačů. Je třeba zmínit, že každý člen si na své vlastní náklady musel opatřit stejnokroj.
Po svém založení se stal čisovický hasičský sbor členem župní hasičské jednoty „Proud“ ve Slapech, roku 1894 pak členem župní hasičské jednoty „Kasín“, jež sídlila na Zbraslavi.
Čisovičtí hasiči na počátku 20. století
V historickém okénku není bez zajímavosti, že 15. 8. 1904 čisovičtí hasiči zasahovali v „Hoře“ při rozsáhlém lesním požáru. Tento požár byl obzvlášť nebezpečný, protože hrozilo, že se rozšíří na přilehlou část obce. S ohledem na skutečnost, že tehdy všechny domy měly doškové střechy, by se jednalo pro obec o skutečnou katastrofu. Nebezpečí však bylo díky obětavému nasazení hasičů zažehnáno včas.
Zmínit je třeba také další důležitý fakt, že v roce 1910 byl založen sbor dobrovolných hasičů v Bojově právě za spolupráce čisovických hasičů, kteří o rok dříve v Bojově zasahovali při požáru domku a občané Bojova uznali, že by i pro ně mohl být tento spolek velmi prospěšný.
Boj s přírodními živly
Útlumové období v činnosti sboru bylo za první světové války, neboť jeho členové byli povoláni ke svým vojenským plukům. Po skončení války se činnost sboru rychle obnovila. A jeho členové byli připraveni opět pomáhat občanům v boji s přírodními živly. Do těchto živlů nepočítáme pouze oheň, ale také velkou vodu, která zachvátila naši obec již mnohokrát. Jedna z velkých povodní udeřila v roce 1926. V letech pozdějších velká voda navštívila naši obec ještě několikrát a pokaždé za sebou zanechávala nepříjemné následky – jednalo se o roky 1965, 1977, 1981, 1995, 2002, 2013 a 2017. Silný vodní proud držící se jen tak tak v korytě potoka se přehnal naší obcí také v letošním roce 2024. Není bez zajímavosti, že v roce 1995, 2013 i v letošním roce útočila velká voda na naši obec vždy na začátku června! Vždy to byli právě naši hasiči připravení pomáhat občanům při záchraně jejich života a majetku, ať už se jednalo o odčerpávání vody či vlastní likvidaci povodňových škod.
Dne 27. července roku 1927 vypukl požár v místě zvaném v „V Bokách“, kde posléze začalo říkat „Spáleniště“. Tehdy vyhořelo 50 hektarů lesa a šíření požáru bylo zabráněno prováděním tzv. záseků. To v praxi znamená, že se provádělo kácení stromů, aby se vytvořil dostatečný odstup požáru od nepoškozeného lesa.
Rok 1929 – oslava půlstoletí
Dva roky po této události pak sbor dobrovolných hasičů v Čisovicích slavil své 50. výročí. V rámci velkolepé a důstojné oslavy bylo také slavnostně otevřeno hasičské skladiště. A jak je nám již dobře známo – byla také založena hasičská kronika, tedy správně řečeno „Pamětní kniha sboru dobrovolných hasičů v Čisovicích“. Přesné datum, kdy oslava výročí proběhla, je 7. července roku 1929. Pamětní kniha nám dochovala důležité informace, které se oslavy týkaly. Starostou sboru byl tehdy Josef Kliment, velitelem Josef Doležal, Antonín Brabec vykonával funkci pokladníka a v dnes pro nás již méně obvyklé funkci vzdělavatele působil Antonín Bartoš.
Po celou dobu oslav vyhrávala kapela ze sousední Líšnice v počtu čtyř hudebníků. Vlastní oslavy započaly po 9.00 dopolední, kdy proběhlo vítání sborů a hostů. O hodinu později následovala slavnostní valná hromada čisovického sboru a v půl 11 se odebral průvod k pomníku padlých. Následovalo již zmíněné otevření nového skladiště a třem přítomným zakládajícím členům byly předány diplomy. Společný oběd následoval přesně v poledne s tím, že o druhé hodině odpolední se všichni odebrali na cvičiště, kde bylo předvedeny cvičební ukázky, řečeno slovy kronikáře: „…cvičení sekyrkové, ženy s tlumicemi, jinošské družiny“. Celý slavnostní den byl završen taneční zábavou v hostinci bratra Antonína Koháka.
V témže roce zakoupil sbor divadelní jeviště za 3.800,- Kč, na kterém jeho členové sehráli na 50 představení.
Doba okupace
V době okupace byl sbor dobrovolných hasičů přejmenován na hasičský sbor. V roce 1941 byl zakoupen od mlynáře Vašíčka malý nákladní automobil značky „Praga“. Téhož roku bylo též založeno družstvo dorostenců, kterému velel Josef Doležal. V roce 1943 došlo k velké tragédii – za spolupráci s odbojem a ukrývání partyzána byli popraveni členové rodiny Brabencových a Matyášovských. Právě Brabencovi jsou vedeni mezi oběťmi z řad hasičů z doby okupace. Statečnost místních občanů a členů hasičského sboru je připomínána pomníčkem nacházejícím se v horní části obce na rozcestí k rybníku Sýkorovák.
Rozvoj sboru v poválečném období
Zvlášť významné a úspěšné bylo období od roku 1949, kdy do funkce velitele sboru byl zvolen Václav Koza, jehož dlouholeté zkušenosti byly velmi cenné pro práci sboru, a především pro mladé lidi, které pro tuto činnost dokázal získat. Tehdy se již používá označení „požárníci“ namísto „hasiči“.
Připojují se také ženské členky
Do požárního sboru vstupují v roce 1969 ženy, které se zasloužily o velmi zdařilý průběh oslav k 90. výročí trvání dobrovolného hasičského sboru. Vlastní soutěžní družstvo žen bylo založeno v lednu roku 1972. Vedoucí družstva se stala Věra Šachová. Již 20. května se čisovické požárnice umístily na 1. místě okrskové soutěže v Bojově. Velkým úspěchem byl postup požárnic Zdenky Dufkové a Julie Tancošové do krajského kola ve Smečně. Stalo se tak 27. července 1976. Další mladá členka, Jaroslava Tůmová, se dokonce probojovala do Národního kola požárního sportu v Plzni. Aktivní v té době je také družstvo Mladých hasičů, jimž velí Václav Šach a Ladislav Moravec. Úspěšně se zapojili do celostátní hry Plamen.
Novodobá historie
V novodobé historii patřil zcela jistě k významným osobnostem sboru Josef Doležal, bývalý starosta a opravdový hnací motor sboru, po jehož skonu r. 1997 došlo v našem SDH na několik let k útlumovému období. Na pozici starosty sboru docházelo k častému střídání, až se jím stal další dlouholetý člen Václav Přech. Situace ve sboru se stabilizovala a po r. 2000 dochází opět k nárůstu činnosti zejména díky mladým členům, kteří v té době do sboru vstoupili. Mezi tyto mladé aktivní členy patřili v té době také Jan Říha ml., jenž v současné době zastává funkci starosty SDH Čisovice, nebo Jan Moravec, nyní náměstek starosty. Je samozřejmě jen dobře, že se objevila nová nadšená generace mladých členů, kteří se rozhodli pokračovat v práci svých předků.
Čisovičtí hasiči dnes
K dnešnímu dni (31. 8. 2024) čítá SDH Čisovice celkem 73 členů, z toho 32 žen a 41 mužů. 19 členů z celkového počtu jsou Mladí hasiči do 18 let věku. Založení kolektivu Mladých hasičů v roce 2018 přivedlo do našich řad mnoho dětí, což je obrovský potenciál pro další budoucnost našeho sboru. Po několika letech utlumené činnosti bylo rovně v nedávné době opět obnoveno ženské družstvo, které úspěšně navazuje na své předchůdkyně. V neposlední řadě je třeba zdůraznit, že obrovský kus práce má za sebou také zásahová jednotka, jejíž členové již odvedli a stále odvádí mnoho brigádnických hodin ve prospěch naší obce.
Ať se tedy hasičům z Čisovic daří i nadále!
Petra Myslínová Cejpková
Kronikářka SDH Čisovice